Menüyü atla
Erişilebilirlik
Erişilebilirlik

engelsiz.eleman.net sitesi engelli ziyaretçilerimiz engelliler tarafından erişilebilir ve rahat kullanılabilir bir site olması için standartlara uygun olarak hazırlanmış bir web sitesidir. Özellikle görme engelli internet kullanıcılarının ekran okuyucu programları ile siteyi rahatça kullanabilmesi için erişilebilirlik özellikleri dikkate alınmıştır.


Tüm menü linkleri ve yerleşimleri, görseller (resim, banner gibi) ve bu görsellerin linkleri anlaşılabilir şekilde hazırlanarak, tasarımsal içerikten ziyade anlamlı içeriğe önem verilmiş ve buna uygun yazılmış HTML kodları sayesinde görme engelli kullanıcıların yazılı metni seslendiren programlar yardımıyla site içeriğine kolayca erişebilmesi sağlanmıştır.


Engelliler için en üst seviyede erişilebilirlik ve istihdam amacıyla hizmet veren engelsiz.eleman.net, özgür ve erişilebilir iletişimin tüm engellilerin en doğal hakkı olduğuna inanmakta ve hizmete sunduğu teknolojilerin, engelsiz.eleman.net ziyaretçilerinin tümü için kolayca kullanılabilir olmasını amaçlamaktadır.


Engelsiz Eleman.net'te Erişilebilirlik Uygulamaları

  • Font Büyüklüğü
  • Tab Tuşu
  • Kısayol Tuşları

Font Büyüklüğü
Web sayfalarımız serbestçe ayarlanabilir. Aşağıdaki fonksiyonları kullanarak sayfanın font büyüklüğünü ayarlayarak görme yeteneklerinize uyumunu sağlayabilirsiniz.

  • Internet Explorer kullanıyorsanız : Görünüm - Yazı Büyüklüğü
  • Netscape, Mozilla ya da Firefox kullanıyorsanız: Ctrl ve + (artı) yada - (eksi) tuşlarına birlikte basın
  • Opera kullanıyorsanız: Zoom Faktörü (Büyütme)

Tab Tuşu
Tab tuşu ile ilk etapta sayfanın içindeki linkler arkasından da ana yol (ilerleme) tuşları görüntülenir. Ana yol tuşlarını aynı zamanda kısayol tuşları ile de yönlendirebilirsiniz.


Aşağıda yer alan Tuş Kombinasyonu'nda özellikle sistemi uygularken engelsiz.eleman.net erişilebilirlik sayfa içinde yer alan kısa yol tuşları Ctrl kodlandığı için uygulamada özellikle Tuş Kombinasyonu'nu kısa yol tuşlar listesine bakarak uygulayınız.

Sayfalarımızda yer alan aşağıdaki kısa yol tuşlarını kullanabilirsiniz:

Ctrl + 1 Anasayfa
Ctrl + 2 İş Ara
Ctrl + 3 İş Arayan Giriş
Ctrl + 4 Özgeçmiş Oluştur
Ctrl + 5 Aday Sayfam
Ctrl + 6 Özgeçmiş Güncelle
Ctrl + 6 Erişilebilirlik